TÜRK HAMAMI YAPIMI

Kültürümüzün en önemli parçalarından hamamı, usta ellerle imal ediyoruz...

Türk Hamamı Yapımı

İster çok kullanıcılı geleneksel Osmanlı Hamamları, isterseniz modern çizgide hazırlanmış ev tipi kullanıma uygun tasarımlar… Sultanlara layık diyeceğiniz, daha bakarken içinizde bir ferahlık ve bir rahatlama hissi veren hamamları kendi üretim tesislerimizde imal ediyoruz.

İyi bir hamam sert yapıda, gözeneksiz mermerlerden imal edilmeli… Derzi en az seviyede olmalı ki hijyeni yüksek olsun… Türk Hamamı İmalatı  su kanalları dökülen suların doğrudan gidere ulaşabilir şekilde dizayn edilmelidir. Mermerler damar ve doku yapısı gözü yormayacak bir estetikle konumlandırılmalıdır. 

Mermerden yapılan bir mekân sadece kurna konularak hamam olmaz. Hamamı hamam yapan en önemli unsur sıcaklıktır. Yani bir mekânın iyi bir hamam olması mermerin iyi derecede ısıtılabiliyor olmasından geçer. Oturaklar, sırt yaslama bölgeleri, zemin gibi kullanıcının temas edebileceği yüzeylerin tamamı kullanım amacına uygun şekilde ısıtılmalıdır. Özellikle göbektaşı diğer tüm noktalara göre daha fazla ısınmalı, üzerine uzanıldığında kullanıcıyı rahatlıkla terletebilir derecede olmalıdır. 

Kurnaların yerleşimi, kurnalar arası mesafeler, muslukların kurnadan yüksekliği, göbektaşının konumlandırması, aydınlatma planlaması, tavan detayları, kubbe, havalandırma ve su yalıtımı… Kısacası hamam basit bir mermer uygulaması değil, başlı başına profesyonellik ve tecrübe gerektiren özel bir imalattır. 

Kent Havuz & Sauna ‘ da bu teknik ve görsel unsurların tamamı her hamamın projelendirilmesinde tek tek ele alınır ve uygulanır.

Hamam Isıtma Sistemleri

Hamamlarda kullanıcıların temas edeceği tüm bölgelerdeki mermerler tam olarak ısıtılmalıdır. Oturaklar, zemin, sırt bölgesi ve göbektaşı birbirinden farklı derecelerde ısıtılmalıdır. Isıtma sistemi hamamda mermerin altında kaldığı için çok önemlidir. Geri dönüşü son derece pahalı bir iş olacağı için projelendirme doğru yapılmalı, mermerden önce testlerinin tamamlanması gerekmektedir. 

Hamamlar temel olarak 2 farklı şekilde ısıtılır: 

Sıcak Su ile Isıtma Otel ve sosyal tesis tipi büyük hamamların ısıtılmasında sıcak su tercih edilir. Hem daha ekonomiktir, hem de daha yüksek sıcaklıklar kolaylıkla sağlanabilir. Özel bir ısı yalıtım levhası üzerinde gezdirilen ısıtma boruları hamamın her noktasına ulaşır. Bu sayede tüm hamam mekânının ısı yalıtımı ve ısıtması sağlanmış olur.

Elektrikli Isıtma Sürekli olarak sıcak su sağlanma imkanı olmayan tesisler ve ev tipi küçük mekânlar için elektrikli ısıtma kullanmayı öneririz. Elektrikli ısıtma sistemleri özel kontrol panelleri ile kumanda edilir. Dijital modellerde gün ve saat belirterek hamamınızın haftanın hangi günleri hangi saat aralıklarında sıcak olması isteğinizi programlarsınız. Bu sayede hiçbir zaman hamamın ısınma süresini beklemezsiniz. Hamamınız istediğiniz her an sıcak her an kullanıma hazır halde olacak…